Historie
Byl jednou jeden Klubák
Říci jedno konkrétní datum, kdy náš oddíl vznikl, kdo ho založil a proč, by bylo moc jednoduché. Můžeme ale říci, jaké události a činy vedly k tomu, že je z Klubáků to, co známe dnes. To, co nabízí mnoha dětem nejen možnost jak trávit svůj volný čas, ale i možnost najít si mnohdy celoživotní přátelé a partnery, naučit se věci, které se nenaučí ve škole a pochopit, co je v životě důležité. Pro začátek je však potřeba vrátit se v čase před druhou světovou válku do roku 1938.
V roce 1938 začal vycházet týdenní časopis pro mládež Mladý hlasatel přinášející informace z různých oborů. S nápadem vydávat tento časopis nepřišel nikdo jiný než Jaroslav Foglar. Časopis nabízel články o nejrůznějších dětských zálibách a koníčcích, povídání o zbraních, sportu a jeho významných osobnostech, návody na výrobu modelů, zajímavosti o technických vynálezech, nebo zajímavosti z přírody. Zadní strana obsahovala příběhy Rychlých šípů. Jeho vydávání bylo v roce 1941 protektorátem zastaveno.
Čtenáři časopisu mohli zakládat své kluby. Každý klub měl své číslo a oficiální název. Kluby měly doporučeno psát kroniky, mít razítko a své zákony. Každý klub odesílal do časopisu hlášení o své činnosti a to pak bylo otištěno v rubrice Klubovní záležitosti. Za pouhé čtyři roky své existence se registrovalo 24 600 klubů a magazín měl v té době 210 000 předplatitelů. Po druhé světové válce byly čtenářské kluby obnoveny v časopise Vpřed, v roce 1948 však byl zakázán. Obrovské množství předplatitelů jen dokazuje to, jakým fenoménem Jaroslav Foglar byl a pro mnohé stále je.
Zlatá devadesátá
Po revoluci v roce 1990 bylo Foglarovými příznivci vydávání časopisu obnoveno. Časopis byl vydáván opět pod název Mladý hlasatel a ve vedení stál Jan Šimáně (Galén) a Jan Tůma (Akéla). Existence časopisu však byla velmi krátká, Mladý hlasatel končí a pro kluby začíná vycházet nový časopis Duhová planeta.
Zde také začínají prvopočátky našeho oddílu. Ve Frenštátě p.R. a Trojanovicích vzniká postupně pět klubů – Některé z nich vznikly ještě jako klub Mladého hlasatele, jiné už jako klub Duhové planety. Kluby se hlásí k V popředí klubu Správné holky stojí Dáša Klímková (Rybíz), která nejen že vede tento klub, ale pořádá i různé akce a tábory. Na tábor s ní jedou členové jednotlivých klubů a všichni se seznamují. . Díky její práci se dává dohromady skupina vedoucích a instruktorů, kteří se začínají naplno věnovat oddílu a jeho činnosti.
V roce 1992 se koná I. ročník Vítání jara pořádaný kluby Správných holek a Kondorů. Srazu se účastní 150 členů klubů, skautů, trampů a pionýrů. Sobotní den plný soutěží a her je zakončen jarním gulášem a ohněm na Bílé Volavce na Horečkách. Z akce se stává tradice a poslední XV. ročník se koná v roce 2007.
Postupně začínají frenštátské a trojanovické kluby spolupracovat více a pořádat společné akce, a to nejen Vítání jara, ale pomáhají na akcích pořádaných DDM Astra Frenštát p.R., jezdí na společné výpravy, a také pomáhají při organizaci letních táborů a víkendů pro děti s postižením. Přirozená spolupráce jednotlivých klubů vede v roce 1992 k zorganizování prvního společného tábora Objevení Ameriky. Zde se dá dohromady zdravé jádro oddílu a začíná pravidelná činnost oddílu.
V květnu 1993 vychází nulté číslo časopisu Frenštátský KLUBÁK. Maskotem se stává pták klubák, který je svými vlastnostmi sympatický a naplňuje tak myšlenku klubu. Tito ptáci tráví většinu dne na zádech velkých zvířat, jako jsou žirafy, antilopy nebo prasata bradavičnatá. Z povrchu jejich těl vyzobávají a sbírají roztoče či jiný obtížný hmyz. Hostitel ptákům obvykle nevěnuje pozornost a rozzlobí se jen tehdy, když ho bolestivě kousne do uší, blízko oka nebo otevřených ran.
Letní tábor Objevení Ameriky je posledním táborem konající se v tábořišti Údolí hromů a tak je nutné najít a vybudovat novou táborovou základnu. Ta vznikne v roce 1994 na Pulčínách a jen díky šťastné náhodě je tábor postaven na nejlepším možném místě uprostřed lesa z jedné strany obklopen skálou, z druhé lemován potůčkem a z té třetí loukou, která se stává místem mnoha her a bojů. A název Ztracené údolí tak dokresluje nejen příběh budování tábora, ale také to, že neznalý stojící blízko tábora ani netuší, že tam tábor je. Během prvního společného tábora Felixův odkaz se tak tábořiště ve Ztraceném údolí buduje a dostává svou tvář.
Po tomto táboře začíná spojování oddílů nabírat na obrátkách. Fungují sice ještě samostatně, ale nakonec se 1.října 1994 koná první ustavující schůze dužiny Duha Klubáci, která je základním článkem Sdružení Duha. Duha je občanské sdružení, které na principech zážitkové pedagogiky organizuje volnočasové aktivity pro děti a mládež. Má více než 3000 členů po celé republice a hlavní ideou Duhy je přátelství rozrůzněných. Členství v Duze vyplynulo přirozeně. Mnoho oddílů se navzájem znalo a vznikla potřeba mít nejen právní oporu a získávat z toho výhody, ale mnoho oddílů souznělo s myšlenkou přátelství rozrůzněných. Na dlouhá léta se tak stává předsedou Iva Šostáková (roz. Poláková), místopředsedou Dáša Klímková a hospodářem Lenka Červenková. Tímto krokem se jednotlivé oddíly spojí nejen fakticky a právně, ale také prakticky.
Ve školním roce 1996/1997 vzniká při DDM Frenštát p.R. kroužek Žlutý kvítek, který navazuje na původní kluby a rovněž se hlásí k myšlence Žlutého kvítku. Pod společným vedením Skipy, Ivy, Mikiny a Soni probíhají pravidelné schůzky kroužku, pořádají se jarní a podzimní prázdniny a víkendovky. V roce 1997 nastupuje Skipy do DDM Astra a ujímá se vedení celého oddílu. V následujícím školním roce je o činnost oddílu velký zájem a tak se otevírají celkem 4 oddíly, tři Žluté kvítky a klub instruktorů Vidláci, později Ypsilonka.
Skipy s Dášou pořádají v roce 1997 Táborovou školu pro instruktory, která je z velké části pouze stavěčkou táborové základny ve Ztraceném údolí. Až v následujícím roce, kdy společně Skipy a Soňa organizují Táborovou školu pro instruktory, vzniká tradice Táborové školy jako stavba základny a jako tábor pro instruktory.
Po celou tuto dobu se tábory věkově, vyjma Táborové školy, nerozlišují a ve Ztraceném údolí probíhá vícero turnusů. Nutnost rozčlenit účastníky věkově je dána nejen fyzickou náročností stanového tábora na Pulčínách, ale také lepším zacílením programu. V roce 2001 tak proběhne první tábor malých pod vedením Skipy. Tento systém malí – velcí je praktikován dodnes.
Nové tisíceletí
S novým tisíciletím začíná nová éra také v oddíle. Skipy se po mateřské přestávce vrací do DDM Astra Frenštát p.R. a rozjíždí spoustu nových aktivit. K pravidelným a oblíbeným akcím se tak řadí květnový výlet na Pulčíny do tábořiště, štědrovečerní Večer světýlek a přání a mezisváteční výlet na Radhošť. Seznamujeme se s novým oddílem T.O.R. z Frýdku-Místku, jezdíme na společné akce a vzájemně se zveme na tábory, víkendovky a jarní a podzimní prázdniny.
V roce 2002 přebírá táborovou štafetu malých Iva, a to na celých 8 let. O rok později probíhají malí na Hájence v Semetíně a s dvěma výjimkami se tam konají až do roku 2020. Část vedoucích se v roce 2004 osamostatňuje a zakládá nový oddíl Artušovci. V létě tohoto roku se koná poslední Táborová škola.
Podzim roku 2005 je ve znamení změny statutárních orgánů družiny Duha Klubáci. Předsedou se stává Dominik Wolf, místopředsedou Janča Vašendová a hospodářem Hela Hardynová (roz. Rašková). Tato generace přebírá správu oddílu jako celku. Cílem je oddělit činnost oddílu od aktivit DDM Astra Frenštát p.R. a získat své dobré jméno jako samostatný subjekt. Někdy se to daří více, někdy méně. Klubáci žádají o čerpání finančních prostředků z dotačních projektů Duhy, jež poskytuje MŠMT. Ze získaných prostředků se obnovuje materiálové vybavení a děti, které jsou členy oddílu mají možnost jezdit na akce za zvýhodněné ceny. Probíhá komunikace s ústředím Duhy a v Duze jako takové jsou Klubáci známí jako oddíl, který má výsledky a daří se mu naplňovat nejen ideu Duhy, ale kvalitně připravovat volnočasové aktivity pro děti a mládež. Přestože v roce 2006 ukončuje Skipy pracovní poměr v DDM Astra Frenštát p.R., zůstává u praktického vedení oddílu a jeho pravidelné činnosti. Novým předsedou Duhy Klubáci se v roce 2006 stává Martin Maniš, pozice místopředsedy a hospodáře zůstávají neměnné. Oddíl pravidelně pořádá víkendovky, jarní a podzimní prázdniny, letní tábory a také oblíbené jednodenní akce.
V roce 2009 odchází Iva do oddílového důchodu a ukončuje svou hlavasovskou šňůru na malých táborem Héraklova dobrodružství. V tuto chvíli dorůstá mladší generace a ujímá se vedení Žlutých kvítků. Na pravidelných schůzkách se střídají Ondra Dobiáš (Doby), Jeník Hilšer, Jesika Manišová (roz. Schneiderková), Bára Vlčková (roz. Podzimková – Bobule) a Lucka Svobodová (Prcina). Vedoucí a instruktory si bere pod svá křídla Hela a navazuje tak na tradici Ypsilonky. Na jednotlivých schůzkách je spolu s Máňou připravuje na roli vedoucích a realizátorů akcí pro děti. Na schůzky jsou zváni školitelé, kteří se snaží předat znalosti ze svých oborů. Markét Fišerová si připravuje program o první pomoci, Stáňa Podžorná (Áska) o psychologii a pedagogice, Iva o právních základech, Hela o hospodaření a přípravě rozpočtu na akce, Janča o komunikaci. Tímto způsobem je vede až do roku 2013.
V letech 2010 – 2011 se Hela stává hlavní vedoucí letních táborů pro velké na Pulčínách. Letní tábor pro malé si nejdříve po odchodu Ivy bere na starost Skipy, o rok později Jeník a v roce 2012 přebírá štafetu na tři roky Jesika. Na Vánoce 2011 se koná první Klubačení pod vedení Janči a Hely a vzniká z toho pěkná tradice. Klubačení je místem pro setkání všech vedoucích a instruktorů, kde se kromě řešení oddílových záležitostí (jako třeba plánování akcí) slavnostně udělují Březové lístky, kterým vždy předchází zajímavý program. V současné době se koná dvakrát ročně.
V průběhu roku 2012 se Hela stává členkou Malé Duhy a v druhé polovině tohoto roku také starostkou. Malá Duha je metodický, inspirativní, kontrolní, revizní a smírčí orgán Duhy. Jeho úkolem je například kontrolovat hospodaření dužin, spolupracovat na tvorbě vnitřních předpisů Duhy, účastnit se jednání Duhovky nebo být mediátorem sporů. Hela je starostkou po tříleté funkční období, které pak s mateřskými povinnostmi ukončuje a již znovu nekandiduje. Vedení letního tábora pro velké se ujímá na jeden rok Janča. Společně s Adamem Hyklem (Hyky) podnikají průzkum Analýza trávení volného času, který se týkal možností a forem trávení volného času dětí ve věku 12 – 16 let. Cílem bylo zjistit, jestli je nabídka volnočasových aktivit v našem městě dostatečná a jaká forma propagace je jim nejbližší.
Velké změny v oddíle nastávají v roce 2013. Dochází nejen k personálním změnám ve vedení oddílu, ale také k novým výzvám. Hela ukončuje svou oddílovou činnost a zůstává pouze u jeho hospodaření. Končí schůzky pro vedoucí a instruktory a Žlutých kvítků se ujímají nejvíce Jeník, Jesika, Bobule a Doby. Skipy vede letní tábor pro velké a po táboře se s celým oddílem loučí. Organizujeme první ročník doprovodného programu na Dni otevřených dveří v Siemensu. Akce se účastní velké množství dětí a po jednotlivých stanovištích s úkoly si tak mohou prohlédnout i se svými rodiči téměř celý areál firmy. Ve spolupráci pokračujeme tak na Gulášových slavnostech a Mikuláši v Siemensu a ukončujeme ji v roce 2019.
Po roce 2013 nastává až zhruba do poloviny roku 2016 tzv. bezvládí. V oddíle jsou stále aktivní lidé, kteří se chtějí podílet na jeho chodu. Všichni jsou studenti s dalšími zájmy a nenachází tak dostatek prostoru pro to, aby se vedení ujal jeden člověk. Sbírají ale zkušenosti a hledají sebejistotu. V tomto období logicky dochází k velkému úbytku dětí jak v kroužku, tak na akcích. Přesto i v tomto období vznikají pozitivní věci a činnosti. Skipy ve svém comebacku pořádá další tábor pro malé interně pojmenovaný jako SkipyCamp. Ten probíhá pod jejím vedením dosud. Společně s Evou Petrovou také organizuje Tábor pro rodiče s dětmi, jehož se účastní již bývalí členové oddílu se svými dětmi. I z tohoto týdenního tábora se stává tradice a probíhá tak každý rok. Z propagačních důvodů zakládáme facebook Klubáků, na kterém se snažíme přiblížit naši činnost.
Nástup nové generace
Po dvouletém hlavasování na velkých na Pulčínách získává Jeník dostatečné sebevědomí na to, aby se rozhodl ujmout se vedení celého oddílu. Společně s Helou jako hospodářem a Jesikou a Bobulí, které stojí za hlavasováním na malých, zorganizují Klubačení, na kterém ostatním vedoucím a instruktorům představí své plány. Po diskuzi na Klubačení dojde ke shodě, že je nutné do faktického vedení oddílu zapojit také vedoucího kroužku. V létě 2016 tak vzniká Rada oddílu, jejímiž členy jsou předseda, místopředseda, hospodář a vedoucí kroužku, všichni jsou voleni na 3 roky, vedoucí kroužku na jeden rok. Po volbách se tak předsedou stává Jeník, místopředsedou Markéta Voleníková (Raketa), hospodářem zůstává Hela a vedoucím kroužku je ustanovena Karolína Mikesková (Karlos). Tímto rozhodnutím dochází také k nutnosti změny stanov oddílu, které o rok později vydáváme.
Abychom zjednodušili chápání našeho oddílu veřejností, zejména rodičů, upouštíme u kroužku od názvu Žlutý kvítek a název sjednocujeme na Duha Klubáci. K myšlenkám Žlutého kvítku se však stále hlásíme a dětem rovněž udělujeme odznáčky Žlutého kvítku. V roce 2016 také reagujeme na trendy a zakládáme klubácký Instagram.
Hlavasování na velkých se v roce 2016 na dva roky ujímá Lenka Dobiášová (Maličká) a malé si pro tento rok bere pod svá křídla Karlos. Po dva následující roky (2017 a 2018) je hlavním vedoucím na malých Patrik Křístek (Paprika) a v roce 2018 nastupuje na dráhu hlavního vedoucího na velkých Karlos, která je tam dodnes.
K velice smutnému a dojemného okamžiku dochází v roce 2017, kdy se na Pulčínách ve Ztraceném údolí koná poslední tábor. Jelikož obec Francova Lhota na tábořiště neprodloužila nájemní smlouvu, nezbývá nám (a ostatním oddílům mající zde svůj turnus) nic jiného, než odvést stany, zbourat kuchyň s jídelnou a uvést vše do původního stavu. S tábořištěm se loučíme s těžkým srdcem a slzami v očích. Začínáme hledat nová místa pro uskutečnění letních táborů.
V témže roce začínáme spolupracovat s Poradnou pro náhradní rodinnou péči v Ostravě, kde pořádáme programy pro pěstouny a jejich děti. Tato spolupráce trvá dodnes.
Pro propagační účely vydáváme v roce 2018 první klubácky merch – barevná trička a plecháčky. Spouštíme nový web, moderní, jednoduchý a přehledný. Do oddílu se začíná hlásit více nových dětí a blýská se na lepší časy. V Astře, CVČ Frenštát p.R. dostáváme v únoru nové prostory pro klubovnu, kterou malujeme a vybavujeme podle svých představ a pro své účely. S nástupem Jeníka do zaměstnání v Astře, CVČ se vedení oddílu stává současně i jeho prací, přebírá vedení kroužku a může se oddílové činnosti věnovat naplno. Od této doby utlumujeme činnost pod Duhou, nežádáme již dotace na činnost a provoz a stáváme se součástí Astry, CVČ. Postupná práce od roku 2016 začíná nést pomyslné ovoce. Počet dětí v kroužku i na akcích se zvyšuje a v září 2018 se do kroužku přihláší do té doby nemyslitelných 32 dětí.
O rok později nastupuje do Astry, CVČ na pozici asistenta pedagoga také Karlos a přebírá klubácký příměstský tábor. Jako spolupořádající oddíl se připojujeme k zážitkovému kurzu Generace, která vychází z táborů jako Challenge nebo Freecoolin, dále pak Férovek a historicky Táborových škol. Naše účast na těchto akcích probíhá dodnes.
Rovněž v roce 2019 probíhá volba Rady Klubáků. Předsedou je opět zvolen Jeník, Raketa již nekandiduje a na pozici místopředsedy je tak zvolena Karlos, Hela zůstává hospodářem a jsou zvoleni 2 noví členové Rady – Jakub Dadák (Otys) a Lukáš Holeček (Lucas). Jeník se stává hlavním vedoucím malých a je jím dodnes.
V roce 2020 zastavuje svět pandemie koronaviru. Na dva roky byl naší poslední akcí jarní tábor tohoto roku. Ve volbách členů Rady jsou zvoleni Hana Krupová (Krupa) a Honza Ondřejka, kteří svůj post obhájí i v následujícím roce. Díky hygienickým nařízením se v létě 2020 koná letní tábor pro malé naposledy v Hájence na Semetíně, a to z důvodu nedostatečné ubytovací kapacity. Ani zde není naše loučení lehké, protože Hájenka pro nás byla útočištěm na dlouhých 17 let. S novým školním rokem 2020/2021 zaznamenáváme obrovský příliv dětí, dohromady 64. Vzhledem k další vlně pandemie proběhnou však jen dvě schůzky.
Rok 2021 měl být ve znamení třicátých narozenin prvopočátku oddílu. Plánujeme velkou oslavou, kterou ale musíme vzhledem k epidemiologické situaci záhy zrušit. Přesouváme ji na další rok a interně ji nazýváme 30+1 let. K třicátému výročí však současní Klubáčtí vedoucí nahrávají hymnu Klubáků a zveřejňují ji na facebooku, instagramu a youtube.
I přes téměř dvouletou covidovou situaci nepolevuje zájem dětí a ve školním roce 2021/2022 přidáváme třetí kroužek, a to “táborovou přípravku” pro nejmladší děti ve věku 6-8 let. Jednotlivé kroužky pojmenováváme podle barev duhy – žlutí, modří a zelení, červenou si necháváme do foroty. Zažíváme obrovský přetlak a možná historicky největší počet členů oddílu – 77. Nemůžeme to říct s jistotou, protože nám chybí statistiky z 90.let.
Nyní jsme téměř v polovině roku 2022 na oslavě Klubáků 30+1 let. K této příležitosti vydáváme druhý merch Vždycky Klubák. Naše letní tábory byly zaplněny během několika minut a kdybychom měli kapacitu uspořádat další letní tábor, byli bychom jej schopni zaplnit. V létě nás čeká celkem 6 letních táborů. Dva příměstské tábory – Za hranicí a S.P.Y., jeden tábor pro rodiče s dětmi, tábor pro velké Morsmordre, tábor pro malé Tamriel a v rámci SkipyCampu proběhne tábor Neplecha ukončena. Také nás čeká volba celé rady a příprava příštího školního roku. Práce je stále dost.
Jsme pyšní na to, že můžeme tolika dětem nabídnout možnost trávit svůj čas v kolektivu dětí s podobným smýšlením, být venku v přírodě, naučit se postarat sám o sebe, být samostatný a pochopit, že ne vše se dá naučit ve škole a že to, co si prožijeme, nám nikdo nevezme. Všechno nejlepší, Klubáci. Jak říkával můj děda, aspoň do stovky.